Pytania i Odpowiedzi

Aby ułatwić Ci zapoznanie się z moją ofertą, przygotowałem zestaw częstych pytań i odpowiedzi pojawiających się podczas kontaktu z klientami. Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje, proszę o kontakt na tel. kom. 660-412-784 lub email.

Ile kosztuje wykonanie strony internetowej? Wiem, że ceny są podane, ale...

Koszt wykonania strony www jest uzależniony od samej strony. Czy ma to być prosta "wizytówka", większa strona mająca kilka/kilkanaście podstron, czy może strona oparta o system cms, pozwalający edytować treści serwisu z poziomu przeglądarki internetowej? Czy w serwisie ma być np. galeria zdjęć, formularz kontaktowy pozwalający klientom przesyłać do Ciebie emaile wprost ze strony itp.? Czy przygotowanie grafiki na potrzeby strony będzie mniej lub bardziej pracochłonne...

W dziale oferta podaję przykładowy cennik, który może ulec zmianie w zależności od konkretnego projektu. Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem strony www dla Twojej firmy, zachęcam do kontaktu w celu dokonania wstępnej wyceny. To do niczego nie zobowiązuje, a uzyskasz dodatkowe informacje.

Znam kogoś, kto stworzy stronę internetową za 100 zł, dlaczego mam więc płacić kilkaset zł za to samo?

Na rynku wśród każdych usług można znaleźć oferty droższe i tańsze. Trudno mi sobie jednak wyobrazić, że ktoś wykonywałby strony www za 100 zł, chyba że jest to np. zdesperowany student. Tworzenie strony internetowej zajmuje zazwyczaj kilka-kilkanaście dni i najczęściej wymaga osobistego kontaktu z klientem. Do tego dochodzi kwestia jakości usługi. Musi to oczywiście znaleźć odzwierciedlenie w cenie.

Jak wygląda proces realizacji usługi?

Po wstępnej rozmowie telefonicznej umawiam się na osobiste spotkanie. (Osobisty kontakt jest możliwy w przypadku klientów z Tarnowa, Wojnicza, Brzeska, Bochni, Czchowa, Zakliczyna i okolic. Jeśli siedziba Twojej firmy jest dalej, wszystko możemy załatwić droga internetową i telefoniczną). Prace nad stroną rozpoczynam po wpłacie zaliczki w wysokości 40% ustalonej ceny usługi. Na zaliczkę wystawiam fakturę VAT.

Bazując na podstawie przekazanych przez Ciebie informacji o firmie, zdjęć i tekstów wykonuję projekt graficzny, który przedstawiam do akceptacji. Po akceptacji projektu serwisu wykonuję działającą stronę. Możliwe dodatkowe, niewielkie poprawki.

Po ostatecznej akceptacji wystawiam fakturę VAT płatną gotówką lub przelewem w ciągu 7 dni. Po zaksięgowaniu wpłaty wgrywam stronę na firmowy serwer. W zależności od wybranego wariantu strony wyjaśniam zasady aktualizacji treści w serwisie.

Co to jest domena i serwer? Czy muszę je mieć?

Można powiedzieć, że na kompletną działającą stronę składają się 3 elementy: strona internetowa, serwer (hosting) i domena. Strona internetowa to ogólnie mówiąc pliki zawierające treść i odpowiadające za różne aspekty działania strony. Serwer to fizyczne miejsce, gdzie znajdują się pliki strony (ogólnie mówiąc to odpowiednio skonfigurowany komputer, działający 24h na dobę i podpięty do internetu). Domena to adres strony internetowej. Po wpisaniu go w przeglądarce wyświetlona zostaje strona, do której ten adres jest przypisany.

To podobnie jak z prawdziwym domem. Stronę można porównać do domu, serwer do działki a domenę do adresu, dzięki któremu wiadomo gdzie znaleźć Twoją firmę.

Jeśli poważnie traktujesz swoją stronę, powinieneś skorzystać z usług płatnego hostingu i zakupić własną domenę. Łączny koszt wyniesie już od około 100 zł/rok. Nie świadczę usług hostingowych i nie sprzedaję domen, ale mogę pomóc w ich wyborze i zakupie.